9 wskazówek na lepszą koncentrację i produktywność podczas pracy przy komputerze

Praca przy komputerze wymaga niezwykłej koncentracji. Skupienie nad danym zadaniem jest niezwykle ciężkie gdy na około mamy różnego rodzaju rozpraszacze. Siadasz do pracy i słyszysz jak Ci dzwoni telefon, po chwili powiadomienie że znajomy skomentował zdjęcie wspólnego znajomego, na dodatek jeszcze szczeka pies za oknem. To niestety problem, który dotyka nas wszystkich coraz częściej. Bardzo łatwo jest zboczyć na niewłaściwą drogę a wrócenie na odpowiednie tory nie jest już takie proste. Wystarczy łatwy dostęp do internetu i jedno kliknięcie za dużo, jedno niepotrzebne powiadomienie i już cała koncentracja umyka. Później starasz się wrócić i kontynuować pracę tracąc kilka cennych minut by przypomnieć sobie na czym skończyłeś.

Niezależnie od tego czy prowadzisz własną działalność gospodarczą, czy pracujesz w jakiejś firmie doskonale wiesz jak ważny jest czas i jakość wykonywanej pracy. Czym szybciej i lepiej wykonasz swoją pracę, tym lepiej dla firmy i dla Ciebie. Klienci jak i pracodawca nie może sobie pozwolić na opóźnienia ponieważ może stracić bardzo ważnych i często kluczowych klientów.

Po co zwiększać produktywność i koncentrację?

Wszyscy mamy wiele obowiązków w ciągu dnia i tyle samo godzin w ciągu doby. Jako „właściciele” własnego życia musimy nauczyć się jak zrobić wiele zadań w jak najkrótszym czasie. Mądre zwiększanie produktywności i polepszanie koncentracji pozwoli ci na wykonanie swoich obowiązków, szybciej, lepiej i z większą satysfakcją.

Po drugie, nic tak nie cieszy jak poczucie dobrze wykonanej pracy. Kiedy kładziemy się spać z czystą głową, nie musisz myśleć o następnym dniu tylko o tym co jest tu i teraz. Zamykasz drzwi za sobą i praca pozostaje pracą, bez zmartwień, ciągłych telefonów, nadrabiania w ciągu dnia “bo terminy mnie gonią”.

Brak koncentracji może niszczyć nasz mózg.

Dlaczego mamy tak ogromny problem z koncentracją?

Dzisiejszy świat jest pełny rozpraszaczy. Średnio dziennie widzimy kilka tysięcy reklam, dostajemy mnóstwo zewnętrznych bodźców które mają za zadanie przyciągnąć naszą uwagę. Nasze myśli ciągle gdzieś uciekają, bywa tak że nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy. Może i ciałem jesteśmy dostępni w jednym miejscu, umysłem już nie zupełnie. Myślimy o “niebieskich migdałach” i często potrafimy się zamyślić.

Przyczyn zaburzenia koncentracji może być wiele: przepracowanie, stres, złe odżywianie lub niedożywienie czy słaby sen. Są też osoby które przyczyny z koncentracją mają przez zaburzenie ADD.

ADD - to zaburzenie psychiczne polegające na zaburzeniu koncentracji uwagi. To zaburzenie może występować u dzieci i dorosłych

Wiele z tych problemów można wyeliminować zmieniając swój styl życia. Warto jest spojrzeć z “boku” na swój styl życia, zastanowić się i spisać co dokładnie robimy w ciągu dnia. Pozwoli to na zastanowienie się nad tym czy np. picie 5 kaw dziennie jest dla nas odpowiednie.

1. Porzuć wielozadaniowość i skup się na tym co ważne

Skupisz się na kilku zadaniach jednocześnie? Nie tędy droga! Wielozadaniowość nie istnieje, rozstraja naszą koncentrację i przeciąga wykonanie zadań w czasie. Wiele osób zabierających się za kilka zadań jednocześnie w rezultacie nie kończy żadnego lub z poszczególne z marnym efektem. By w pełni skupić się nad danym zadaniem musisz wcześniej przygotować swoje stanowisko pracy. Wyczyścić biurko, poukładać rzeczy i przygotować narzędzia które będą Ci potrzebne podczas wykonywanych zadań. Nie może cię nic rozpraszać, otoczenie, nowy mail, powiadomienia w telefonie. Włącz w telefonie tryb który pozwala tylko i wyłącznie na kontakt w ważnych sprawach.
Włącz programy na których będziesz pracować, pozostałe programy i strony internetowe możesz zablokować używając do tego programów zewnętrznych firm.
Programów blokujących strony i programy na rynku jest mnóstwo, od bezpłatnych po te z płatne najczęściej w ramach rocznych, miesięcznych subskrypcji. Najczęściej polecanymi i według mnie opłacalnymi blokerami jest FreeDom.to oraz Cold Turkey.

Programy które blokują dosłownie wszystko, dlatego polecam osobą które mają duży problem z koncentracją. Nie potrafią się kompletnie skoncentrować i za każdym razem szukają ucieczki od pracy i potrafią włączyć chociażby prostą systemową grę by uniknąć pracy.
Dużym plusem takiego oprogramowania jest również system statystyk, które pokazują z jakich programów korzystaliśmy i stron internetowych.

Świetnymi bezpłatnymi aplikacjami dla osób które często zaglądają na niektóre portale bez większego celu jest SelfControl dostępny na MacOS a odpowiednikiem dla Windowsa jest URL Blocker.
W internecie możemy znaleźć również różnego typu wtyczki do przeglądarek. Do blokady tablicy na facebooku polecam: Kill Newsfeed, odpowiednik do Youtube: DF Tube.

2. Miejsce pracy – dom czy biuro?

pracy ma wiele plusów: oszczędzanie kosztów i czasu na dojazdach, własne zacisze domowe, późniejsze wstawanie, brak szykowania się do wyjścia, możliwość pracy podczas przeziębienia.
Niestety praca z domu niesie za sobą kilka sporych minusów: rozkojarzenie, brak samodyscypliny, brak kreatywności, brak kontaktu z drugim człowiekiem.

Praca w domu naprawdę jest ciężka. Trudno się w pełni się skoncentrować mając do dyspozycji szeroki wachlarz rozpraszaczy. Wystarczy że wyjdziemy do kuchni zaparzyć kawę, a nasza wizyta kończy się na przygotowaniu pysznego jedzenia. Później oczywiście musimy posprzątać, międzyczasie pies chce iść na spacer. Nagle z parzenia kawy robimy mnóstwo innych czynności które powinniśmy zrobić po pracy.

Jeśli chcesz utrzymać wysoką produktywność musisz oddzielić życie prywatne od pracy. W swoim zaciszu domowym myślami jesteśmy gdzie indziej niż w pracy, w domowym mirze łatwo jest zapomnieć o obowiązkach.

Koniecznym jest oddzielenie pracy i życia osobistego. Żeby efektywność pracy była na najwyższym poziomie dobrym sposobem jest ustalenie dokładnych godzin pracy wraz z przerwami. Pracując w domu powiadom pozostałych członków rodziny że w danych godzinach pracujesz i nie należy Ci przeszkadzać.

Jeśli posiadasz dom lub duże mieszkanie wygospodaruj osobny pokój tylko do pracy.
Rozumiem jednak że są różne sytuację życiowe i nawet gdybyśmy posiadali osobne pomieszczenie nie zawsze mamy możliwość wygospodarowania wygodnego miejsca do pracy. Metodą jaką możesz się zainteresować są tak zwane lokale Co-working czyli przestrzeń w której pracuje kilka osób z różnych branż. Jeżeli w twoim miejscu zamieszkania nie ma takich usług, możesz poszukać małego lokalu na wynajem.

3. Nie ufaj sobie, zrób to teraz

Jak często odwlekasz zrobienie najprostszej rzeczy? Hmm, zbyt często? To czas zmienić ciągłe przekładanie na “za chwilę” na “mam wolną chwilę, zrobię to teraz”.

Chociaż możemy sobie obiecać: jutro będzie lepszy dzień na wykonanie tego zadania, uwierz ten idealny dzień nigdy nie przyjdzie. Odkładanie obowiązków na później tym bardziej wywoła niechęć i będzie za nami chodzić aż do momentu krytycznego. Chociaż zadanie może wydawać się trudniejsze od twoich kompetencji, czy jest po prostu nudne, wykonanie niechcianego zadania czasami zajmuję dosłownie kilkanaście minut. W ten sposób uwolnimy głowę i poczujemy ogromną ulgę że to już za nami.

Zauważ proszę, że najgorszym momentem pracy jest właśnie jej rozpoczęcie. Chwilę przed często dopadają nas myśli typu: nie chce mi się dzisiaj, to zadanie jest za trudne, przecież to nie jest takie ważne. Zamiast rozmyślać nad tym powiedz sobie „Siadam teraz do pracy, wyłączam wszystkie rozpraszacze i zaczynam to robić”. Zanim się obrócisz praca zostanie wykonana mimo tego że na początku motywacja była znikoma. Jeśli twoje nastawienie się w ten sposób zmieni zobaczysz jak łatwo będzie Ci przejść przez ten najgorszy punkt jakim jest rozpoczęcie jakiejkolwiek pracy.

Zawsze wydaje się, że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie to zrobione.

Nelson Mandela

4. Zarządzaj zadaniami (zaplanuj przed spaniem)

Planowanie zadań to kluczowa sprawa podczas realizacji zadań. Jak to w końcu jest że jeden potrafi w ciągu jednego dnia wykonać mnóstwo pracy, a my ślęczymy nad jednym i kładniemy się spać nieusatysfakcjonowani.

Odpowiedź jest prosta – nie planujemy dnia. Planowanie tego co mamy wykonać to jeden z kluczowych elementów ludzi sukcesu. Wstając z rana nie muszą myśleć o tym co dziś będą robić, wystarczy że zobaczą co mają na liście zadań i ruszają do pracy. Kolejnym argumentem dla którego planowanie jest kluczowe to nasza pamięć. Mózg człowieka jest tak skonstruowany, że nie zapamięta wszystkich zadań na najbliższy tydzień.

Wiem oczywiście że znajdą się osoby które powiedzą “ja zawsze wszystko pamiętam co mam robić”. Otóż po części może to być prawda, możemy zapamiętać co będziemy robić dzień lub dwa do przodu. Spróbuj zapamiętać cały tydzień jeżeli twoja praca nie polega tylko na wykonywaniu jednej czynności a kilkunastu w ciągu dnia.

Wyobraź sobie duży projekt w twojej firmie bez planowania, czy firma by przetrwała?
Uwierz mi że nie, planowanie to jeden z głównych czynników każdej firmy która istnieje. Bez tej umiejętności nie byłaby w stanie np. dotrzymać terminów, wytwarzać produktów, dbać o dostawy itp. My jednak powinniśmy patrzeć na naszą pracę jak na listę zadań, nie na duży projekt. W jednym projekcie zawsze znajdzie się mnóstwo drobniejszych zadań. Żeby nasza praca była przede wszystkim przyjemna i efektywna dobrze jest mieć swój system zarządzania zadaniami. Takie rozwiązanie daje niewymierne korzyści chociażby w oszczędności czasu.

Jakie programy polecam do planowania zadań?
Wybranie o opracowanie własnego systemu do zarządzania zadaniami podlega pod indywidualne preferencje. Jednakże, pracując już wiele lat uważam że czym łatwiejszy system tym lepiej.

 1. Todoist to pierwszy program jaki mogę śmiało polecić. To jedna z najprostszych aplikacji na jakie możemy napotkać w internecie. Prostota jaką oferuje Todoist polega na interfejsie użytkownika, jest on minimalistyczny i nie wymaga większej integracji z naszej strony.
 2. Trello to aplikacja która głównym formatem są tablice. W utworzonych tablicach możemy tworzyć listy a w niej karty z informacjami. Karty mogą zawierać opis, komentarze, odnośniki, załączniki.
 3. Notion to jedna z moich ulubionych aplikacji. Umożliwia on na tworzenie rozmaitych notatek, list zadań, tabel, itp. Głównym plusem to elastyczność, dopasowanie każdej strony pod własne preferencje jest bardzo przyjemne a mnogość funkcji nie przytłacza.
 4. Clickup to kombajn do planowania projektów. Wymaga od użytkownika sporo uwagi (w szczególności na samym początku przygody). Po pierwszym uruchomieniu i zapoznaniu z interfejsem użytkownika mnogość funkcji może przytłoczyć. Szczególnie polecam ten program bardziej doświadczonym osobą znającym język angielski ponieważ program nie posiada naszego ojczystego.

Bardzo dobrym pomysłem jest robić listy zadań na papierze. Dlaczego warto rozważyć tą opcję?
Badania naukowe dość jasno wskazują że notowanie na papierze zwiększa naszą pamięć. Dzięki zapisywaniu koncentrujemy się na tym o wiele mocniej. Mamy większe poczucie, że to co zapisaliśmy jest dla nas ważne.

5. Automatyzuj co się da

Zaskakujące jest to jak wiele powtarzalnych rzeczy robimy do dzisiaj. Posiadamy taką technologie dzięki której wiele z dzisiejszych, powtarzalnych zadań możemy zautomatyzować. Pierwszy rzeczą jaka przychodzi mi na myśl to przelewy. Korzystając z przelewów cyklicznych zaoszczędzamy mnóstwo czasu, wysyłamy raz przelew i ustawiamy na cykliczny np. co miesiąc piątego dnia i po problemie.

 • Szablony dokumentów
  Kolejnym z czynności które możemy po części zautomatyzować to szablony dokumentów. Jeśli często korzystamy z firmowych dokumentów możemy stworzyć już gotowy szablon ze stopką i danymi naszej firmy.
 • Posty na media społecznościowe
  Prowadząc media społecznościowe często publikujemy różnego rodzaju treści. Treść i grafika przygotowane w odpowiedni sposób mogą być publikowane na kilku portalach jednocześnie za pomocą zewnętrznych aplikacji. Co ważne, samo jednoczesne publikowanie to tylko jedna z możliwości automatyzacji. Warto jest przygotować kilka materiałów do przodu, dodać do publikacji co pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu.
 • Sprzedaż produktów
  Jeżeli prowadzisz sklep internetowy to wiesz że samo wystawienie produktu na sprzedaż to nie wszystko. Cały proces sprzedaży produktów jest dość długi i czasochłonny. Trzeba klientowi wysłać rachunek, dodać paczkę do systemu firmy przewozowej, dołączyć fakturę sprzedaży do programu księgowego. Tutaj przychodzą rozwiązania które zautomatyzują ten proces a my jeśli sprzedajemy produkt fizyczny musimy wydrukować etykietę, zapakować paczkę i wysłać.

Co można jeszcze automatyzować? Automatyzować można bardzo wiele powtarzalnych procesów. Dzisiaj większość naszych działań może odbywać się wykorzystując najróżniejsze dostępne systemy. Systemów do automatyzacji jest kilka, najbardziej popularne to Zapier, Automate oraz IFTTT.

Co automatyzacja ma wspólnego z koncentracją czy produktywnością?
Dzięki automatyzacji wielu zadań zajmujemy się tym co powinniśmy, delegując czynności różnym automatom możemy po prostu skupić się na najważniejszych zadaniach. Zastanów się ile jesteś w stanie wykonać czynności które nie muszą wymagać naszej skupienia i przelicz to na czas pracy.

Automatyzację można porównać ze sprzętem typu pralka czy zmywarka. Wrzucasz brudne ubrania, sypiesz proszku, ustawiasz program i za godzinę ubrania są czyste i pachnące. I chociaż można obyć się bez pralki, to jednak taki sprzęt niesamowicie ułatwia życie. Dzisiaj wystarczy obejrzeć się dookoła by zobaczyć jak mnóstwo rzeczy jest zautomatyzowane, bankomaty, tablice wyświetlane rozkład jazdy itp.

Przyjemność i pełna koncentracja w trakcie pracy

Mnóstwo zagranicznych, dużych firm testuję 6/7 godzinny tryb pracy pracowników umysłowych. Firmy które postanowiły przeprowadzić badanie w większości wypowiadają się pozytywnie i uważają że efekty zadowalają obie strony (pracowników i pracodawcę). Badania wskazują, że taki system pracy znacząco wpływa na wzrost energii i zadowolenie z pracy.

6. Odpocznij w trakcie pracy

Podczas długiej pracy bez odpoczynku nasza efektywność oraz koncentracja drastycznie spada. Potrzebujemy dłuższej chwili namysłu, aby poprawnie wykonać zadanie przez co siedzimy dłużej i tak na prawdę się męczymy. Co jakiś czas odchodź od komputera, przejdź się do najbliższego parku i popatrz na zieleń. Świeże powietrze, łyk wody, rozmowa z pracownikami, drugie śniadanie czy przekąska bez kilkunastu minut patrzenia w ekran to czynność to wręcz obowiązek.

Pracując non stop przed ekranem niszczymy wzrok, kręgosłup jak i nawet nadgarstki. Efektywny odpoczynek powinien trwać przynajmniej 5 minut na każdą przepracowaną godzinę.

Metoda Pomodoro
Jedna z najbardziej znanych metod pracy to pomodoro. Metoda w dużym skrócie polega na 25-minutowych sekcjach pracy i 5 minutach odpoczynku. Po 3-4 takich sesjach powinniśmy odpocząć przynajmniej 15 minut, zjeść śniadanie, napić się wody lub przespacerować się po okolicy.
Dobrym pomysłem jest korzystanie z aplikacji odmierzających czas pracy. Jeżeli zdecydowałeś się używać blokerów takich jak FreeDom.to czy Cold Turkey to nie musisz szukać dodatkowych aplikacji.

Na systemy mobilne (Android, iOS) jest ciekawa aplikacja Forest polegająca na sadzeniu drzewa.

Gdy twój minutnik odlicza, drzewo rośnie na ekranie Twojego telefonu. Jeśli opuścisz aplikację, usycha i umiera. Podczas każdej sesji skupiasz się na roślinach rosnących w Twoim lesie, które rosną w ciągu dni i tygodni korzystania z aplikacji.

7. Biurko z regulacją wysokości (siedź/stój)

Wygodne, duże biurko z wygodnym regulowanym fotelem to jedna z podstawowych zasad które powinny nam towarzyszyć pracując w pozycji siedzącej.
Stanowisko pracy powinno być tak dopasowane aby wszystkie urządzenie jakich aktualnie potrzebujemy były na wyciągnięcie ręki.
Podczas wielogodzinnej pracy w jednej pozycji możemy odczuwać dyskomfort, znużenie a nawet niechęć do pracy. Dobrze dopasowane stanowisko to korzyść dla komfortu pracy i zdrowia.

Biurka z regulacją wysokości od kilku lat zyskują popularność. System pracy w zmiennych pozycjach siedź-stój, zamiast tradycyjnego stanowiska pracy ma wiele korzyści zdrowotnych. Jak wynika z badań praca w takim trybie:

 • Redukuje stres i dodaje energii do pracy
 • Powoduje wzrost produktywności
 • Przyczynia się do poziom cukru we krwi
 • Zmiana pozycji redukuje ból pleców
 • Stanie obniża ryzyko chorób serca

Badanie: 7 Benefits of a Standing Desk

8. Muzyka

Słuchanie ulubionej muzyki to przyjemne uczucie. Nie od dziś wiadomo że muzyka ma ogromny wpływ na nasze emocje. Potrafi wzruszyć, uspokoić, pobudzić a nawet wzbudzić agresję. Wiele osób traktuję i słucha muzyki dla relaksu. Jednakże w ten sposób możemy odciąć się od otoczenia i skupić się na pracy.

Jaką muzykę wybrać? Zapewne znasz sytuację gdy słuchana muzyka zamiast pomagać w skupieniu rozprasza słuchamy słów przywołując wspomnienia. W internecie jest masa różnych playlist dedykowana do pracy, jazdy samochodem, nauki czy biegania. Każdy jednak jest inny i dobranie odpowiednich dźwięków jest indywidualną kwestią. Zachęcam jednak do przetestowania specjalnych serwisów i aplikacji które sprzyjają koncentracji. Dlaczego polecam serwisy lub aplikacje?

 • Nie rozprasza jak np. playlisty które mogą być krótkie lub pojawiać się w nich reklamy
 • Specjalnie przygotowane sesje przez naukowców i muzyków
 • Dźwięki można pobrać na komputer/telefon i działać w trybie offline
 • Czas pracy który możemy ustawić
 • Niektóre aplikacje dopasowują dźwięki do twojego trybu życia

W moim przypadku umilaniem pracy i produktywnością zajmuje się Endel. Poprzednio korzystałem z Noisil, Noizo oraz testowałem Brain.fm i Calm. Początkowo byłem sceptycznie nastawiony na tego typu aplikację. Korzystałem z playlist lub włączałem ulubioną muzykę, lecz nigdy nie mogłem się w pełni skupić. Dopiero po kilkukrotnym odpaleniu aplikacji Noisil zobaczyłem że produktywność i zadowolenie z wykonywanej pracy wzrosło.

9. Wysypiaj się i dbaj o kondycję

Odpowiednia jakość snu ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Niedostateczna ilość jak i jakość snu znacząco zmniejsza koncentrację, obniża uwagę, zmniejsza zdolność zapamiętywania.Nawet pojedyncze przypadki nieprzespania nocy mogą powodować objawy przejściowe takie jak ból głowy, zmęczenie, rozdrażnienie czy przysypianie w ciągu dnia.
Skutki deprywacji snu (niedosypiania) w długiej perspektywie prowadzi do stałego uszkodzenia mózgu a nawet może przyczynić się do przedwczesnej śmierci. Problemów z bezsennością nie należy lekceważyć, szczególnie jeśli doświadczamy powyższych objawów. Po więcej merytorycznie wiedzy na temat snu zapraszam przejrzeć stronę Sleep Foundation a w szczególności artykuł Deprywacja snu.

Dziękuję za przeczytanie artykułu. Mam nadzieję że był pomocny i liczę na Twój komentarz.
Pozdrawiam i życzę miłej i produktywnej pracy.

Czas czytania: 17 minut

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *