Nie lubisz czytać książek? Zamień je na audiobooki!
Nie oszukujemy się, czytanie zabiera dużo czasu a książki niestety zajmują sporo miejsca na półce. Jest jednak na to sposób, coraz bardziej popularny czytnik e-booków w którym pomieścimy sporo książek. Problem w tym, że nie każdy lubi czytać, mimo to każdy z nas wie że książki mogą zmienić postrzeganie świata.
Czy zatem książki mogą realnie wnieść wiele pozytywów do naszego życia? Zdecydowanie TAK, czytanie to jedna z łatwiejszych i przyjemniejszych rzeczy jakie możemy robić w wolnym czasie.
Czytanie książek w Polsce jest na bardzo niskim poziomie. Wielu Polaków postrzega książki jako nudne, ciężkie, bezsensowne marnowanie czasu. Niestety, w pokoleniu Y czyli ludzi urodzonych między 1980 a 2000 rokiem, uczęszczających do szkół podstawowych i gimnazjalnych raczej ma nieprzyjemne wspomnienia z czytelnictwem. Szkoła nie pokazała nam wartości jakie płynom z czytania, a wręcz przeciwnie – skutecznie zniechęca poprzez obowiązkowe, mało interesujące lektury. Do dnia dzisiejszego pamiętam jak większość z nas szukała streszczeń lub oglądała film który został nagrany na podstawie książki. Powód był oczywisty, to łatwiejsza i szybsza forma niż wymuszone czytanie.
Przez takie podejście systemu szkolnictwa do obowiązkowych lektur i rozwój Internetu staliśmy się leniwi, oporni na wiedzę przez to omijaliśmy dobre tytuły. Osobiście (po wielu latach od zakończenie szkolnictwa) uważam że dobra książka jest warta poświęcenia kilku godzin.
Początek drogi nowego czytelnika może być naprawdę trudny. Czytanie chociaż wydaje się być prostą czynnością dla wielu może być to nie lada wyzwanie. Zniechęcony przez szkołę, można mieć problem z płynnym czytaniem i nawet skupieniem nad czytanym tekstem.
Innym, dość często spotykanym “problemem” to brak czasu. Nie w każdej sytuacji na czytanie można sobie pozwolić i tutaj przychodzą na pomoc audiobooki. Zakładasz słuchawki, miły głos lektora czytającego daną powieść uspokaja Ciebie i przenosi w inny świat a w tym czasie możesz spokojnie prowadzić samochód czy wyjść z psem na spacer.
Gdyby nie ludzie, których poznasz, i książki, które czytasz, za pięć lat byłbyś tym samym człowiekiem, co dziś.
Brian Tracy – Milionerzy z wyboru. 21 tajemnic sukcesu
Co to są audiobooki?
Audiobook najłatwiej mówiąc to książka przeznaczona do słuchania. Tekst odczytywany jest prosto z książki, najczęściej przez profesjonalnego lektora, lektorów lub autora w specjalnym studiu. W trakcie lektury mogą towarzyszyć nam różnego rodzaju efekty dźwiękowe umilające przyswajanie treści. Taka forma „czytelnictwa” może być świetnym sposobem dla wielu osób.
Dużym plusem audiobooków jest możliwość słuchania w wielu sytuacjach, gdzie czytanie książki jest utrudnione lub nie mamy takiej możliwości. W trakcie jazdy samochodem, spacerując po mieście, sprzątając lub wykonując jakąkolwiek czynność niewymagającą myślenia. Rozpoczynając słuchanie wyobraźnia pracuję na pełnych obrotach, daje nam niesamowitą formę rozrywki od której ciężko jest się oderwać.
Według badania przeprowadzonego przez Instytut badawczy ARC Rynek i Opinia zleconym przez Virtualo wynika że najczęstszym pobieranym formatem audiobooków są pliki mp3. Możemy zatem słuchać za pomocą smartfonu lub tabletu wgrywając wcześniej na to urządzenie. Ale nie koniecznie ponieważ coraz częściej księgarnie internetowe słuchają swoich klientów, udostępniając specjalne aplikacje w której można słuchać jak i zakupić interesujący nas tytuł.
Zalety i wady audiobooków
Zalety
- Wiesz ile czasu poświecisz na słuchanie
- Świetne rozwiązanie by nie męczyć wzroku
- Dostępność (Spora ilość dostępnych tytułów)
- Po zakupie możemy przejść od razy do słuchania
- Słuchanie umożliwia wykonywanie prostych czynności np. Zmywanie naczyń
- Słuchanie rozwija słownictwo
- Nadrabiamy zaległości książkowe
Wady
- Nie ma możliwości zakreślenia fragmentów (Szczególnie ważne przy poradnikach)
- Trudniej o pełną koncentrację przy wykonywaniu niektórych czynności
Jak się do nich przekonać?
Przez wiele miesięcy nie mogłem przyzwyczaić się gdy jakiś głos mówi „do mnie”. Pewnego dnia trafiłem na podcasty i zaciekawiony nową formą przekazywania wiedzy znalazłem coś co mogło by być dla mnie idealną formą zdobywania nowej wiedzy i rozrywki.
Po przesłuchaniu pierwszego odcinka podcast-u „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” Michała Szafrańskiego byłem w szoku, tematyka jak i forma przekazu trafiła w mój gust. Pamiętam, słuchałem wtedy rozmowy dwóch osób, pasjonatów danego tematu. Poczułem się w tamtym momencie jakbym był rozmówcą i kumplem siedzącym razem przy kawie. Przyjemność słuchania była niezwykle ekscytująca że postanowiłem odsłuchać kolejny odcinek.
Mimo to, że audiobook jest taką samą formą czyli słuchaną nie mogłem się przyzwyczaić do tego, zaczynałem słuchać a po chwili musiałem przewinąć o kilka minut do tyłu bo nie mogłem się skupić. Odkładałem na później i wracałem do podcastów. Do czasu, gdy trafiłem na biografię Steve’a Jobsa napisaną przez Walter Isaacson’a
Uświadomiłem sobie wtedy że..
1. Głos jest bardzo ważny
Głos lektora w audiobooku jest bardzo ważny, wywołuję w nas emocje, trzyma w lekkim napięciu co będzie dalej. Sprawdzenie czy dany głos jest dla nas przyjemny jest bardzo łatwe. Praktycznie każda z księgarni oferuję darmowy fragment danej książki, pobierz, posłuchaj i zdecyduj czy warto jest zainteresować się danym tytułem.
2. Nie słuchałem uważnie
Przy pierwszych książkach miałem problemy ze skupieniem. Słuchałem pewnego fragmentu, traciłem wątek i w rezultacie rozmyślałem o czymś zupełnie innym. Wracałem o kilka minut do tyłu i tak w kółko.
Najlepszym rozwiązaniem okazało się porzucenie wszystkich czynności jakie wykonywałem. Początkowo tylko i wyłącznie słuchałem, siadałem w samotności, zakładałem słuchawki na kilka minut i skupiłem się na głosie i czytanym tekście. Dzisiaj już ten problem nie występuje, przyzwyczaiłem się do słuchania i mogę wykonywać wiele prostych czynności z lekturą w uszach.
3. Zbyt dużo i długo słuchałem
Jesteś z tych osób w gorącej wodzie kąpanych? Też należę do nich. Uwielbiał “łykać” wiedzę dużymi garściami. Ma to plusy i też ogromne minusy. Jednym z nich to zbyt długie słuchanie które bardzo męczy i większość przesłuchanego audiobooka uleci w zapomnienie. Nasze mózgi nie są w stanie zapamiętać wszystkiego więc dawkowanie po 15-20 minut to dobry sposób dla początkujących.
4. Słuchałem nudnych książek
Pierwsze książki dobierałem tylko z tytułu nie sprawdzając wcześniej czy dana pozycja jest dla mnie. Rozpoczynałem słuchanie nowo pobranej książki męcząc się, co tylko pogłębiało niechęć do audiobooków. Pierwszą wciągającą historią okazała się biografia Steve’a Jobsa mająca długość prawie 24 godziny.
5. Gdzie i kiedy ma znaczenie
Słyszę że ludzie podczas biegania są w stanie słuchać, u mnie niestety się to nie sprawdziło (może dla tego że nie przepadam za bieganiem). Najczęściej słucham spacerując po mieście w nocy, jadąc autobusem do pracy wtedy mogę maksymalnie się skupić i co ważne rzadko ktoś lub coś mi w tym przeszkadza.
Skąd brać i gdzie słuchać audiobooków?
Na Polskim rynku powstaje coraz więcej miejsc gdzie możemy kupić audiobooki. Na rynku istnieją trzy sposoby: wersje MP3 (Na wyłączność), aplikacje z abonamentem i wersje fizyczne w postaci płyt CD.
Najłatwiejszym i najszybszym sposobem jest kupowanie audiobooków w sklepach internetowych które najczęściej posiadają dedykowaną aplikacje mobilną. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie za pomocą smartfona w kilka sekund stać się posiadaczem interesującego nas tytułu.
Dobrym pomysłem by oszczędzić trochę pieniędzy są wypożyczalnie. Często audiobooki na płytach CD znajdują się w Miejskich Bibliotekach. Warto jest wybrać się i zapytać czy posiadają w swojej ofercie audiobooki do wypożyczenia.
Audioteka (Abonament / MP3) – jedna z największych i najdłużej działających księgarni audio w Polsce. W swojej ofercie posiadają ponad 7000 tytułów.
Audioteka ma dwa modele płatności, miesięczny abonament który za który otrzymujemy punkty. Jeden punkt pozwala nam na zakup dowolnego tytułu. Rozwiązane to jest świetne dla osób często słuchających, gdyż w ten sposób możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych w miesiącu. Drugim modelem płatności jest bezpośredni zakup, wtedy ceny wacha się pomiędzy 20-40zł za tytuł.
Storytel (Abonament) – to bezpośredni konkurent Audioteki działający na podstawie streamingu czyli podobnie jak Netflix czy Spotify. Płacimy miesięczny abonament, dostajemy dostęp do ogromnej bazy audiobooków i możemy słuchać bez żadnych ograniczeń. Storytel tak jak Audioteka posiada własną aplikacje mobilną działającą na Androida i iOS.
BookBeat (Abonament) – wyróżnia się na tle wyżej wymienionych platform, głównie ze względu na dostępność audiobooków w różnych językach świata. Może to być dobrym rozwiązaniem dla osób które chcą podszkolić swój język.
Legimi (Abonament) – usługa skierowana głównie dla osób lubiących czytać książki cyfrowe. Legimi posiada w swojej ofercie również audiobooki i książki fizyczne. Co ciekawe, dla osób które mało czytają książki elektroniczne posiadają ofertę z limitem stron.
Grupa Helion (Wersje MP3) – to jeden w największych wydawnictw książek z zakresu literatury informatycznej, biznesowej i różnego rodzaju poradników. Grupa ta posiada kilka portali takich jak Helion, ebookpoint, onepress, Sensus czy Edito.
Publio (Wersje MP3) – księgarnia internetowa posiadająca bogatą i różnorodną ofertę audiobooków. W ofercie znajdziemy ponad 10 tysięcy audiobooków oraz ponad 40 tysięcy e-booków.
taniaksiazka.pl (Wersje MP3 i CD) – to księgarnia internetowa oferująca głównie książki fizyczne. W jej ofercie znajdziemy sporo audiobooków oraz e-booków.
Virtualo (Wersje MP3) – księgarnia internetowa oferująca audiobooki i e-booki.
Wszystkie wyżej wymienione księgarnie to oczywiście nie wszystkie jakie sprzedają audiobooki w ofercie. Osobiście korzystam lub korzystałem ze wszystkich wyżej wymienionych i mam pewne spostrzeżenia:
- Przed zakupem wybranego tytułu sprawdzam cenę we wszystkich księgarniach. Najczęściej korzystam z porównywarki LubimyCzytać.pl jak i szukam w Google najkorzystniejszej ceny.
- Staram się kupować audiobooki w wersji MP3, nie jestem zwolennikiem abonamentów.
- Często lubię wracać do przesłuchane książki co idealnie sprawdza się w podpunktem wyżej.
- Wykupując abonament staram się przesłuchać przynajmniej dwie książki (Wtedy jest on opłacalny).
- W księgarniach można wypatrzyć naprawdę świetne promocję gdzie za jednego audiobooka zapłacimy około 10-12 złotych
Podsumowanie
Audiobooki to niewątpliwie świetna forma rozrywki i wiedzy. Wypełniają czas podczas wykonywania różnych czynności nie wymagających „myślenia”. Nie męczą wzroku, często są tańsze od tradycyjnych książek i też nie musimy nosić dodatkowego bagażu. Oczywiście, mimo wielu plusów posiadają też i kilka minusów, jednym z największych jest to że nie mamy możliwości zaznaczenia tekstu co w przypadku poradników jest ważne.
Standardowa długość audiobooka trwa między 8 a 10 godzin. Przy regularnym słuchaniu po 30 minut dziennie przesłuchamy całą książkę w około dwa tygodnie. Osobiście polecam spróbować swoją przygodę od podcastów ze względu na krótką formę. Nie będziemy się szybko rozpraszać i przyzwyczaimy się do formy „mówionej”.
Czas czytania: 11 minut