Zacznę od nowego roku czyli dlaczego postanowienia noworoczne nie zawsze są przez nas realizowane? + 9 prostych postanowień

Rozpoczęcie nowego roku to czas kiedy dużo osób postanawia coś zmienić w swoim życiu.
Patrząc na kończący się rok, mamy poczucie że co złego się wydarzyło jest już za nami. Jednak samo postanowienie nie działa tak jak byśmy tego oczekiwali. Co zatem możemy zrobić by dotrzymać każde z naszych postanowień?

Wyobraź sobie sytuację: postanawiasz od nowego roku rzucić używki (palenie i alkohol). Nowy rok już dawno minął, styczeń, luty i zaczyna się marzec. Odbierasz telefon od znajomego z którym ostatni raz rozmawiałeś w grudniu i opowiadasz mu że od styczna rzucasz używki.
Zaprasza Ciebie na imprezę urodzinową, ty bez wachania się godzisz tłumacząc się: „Miałem ciężki okres w pracy i nie miałeś kiedy odpocząć”.
Pojawiasz się wraz z kilkoma znajomymi, rozmawiacie i w pewnym momencie pojawia się mocny alkohol, zapewne w pierwszym momencie odmówisz ale jesteś końcu na urodzinach. Dodatkowo znajomi namawiają z klasycznym już tekstem „Ze mną się nie napijesz?”. No dobra, jeden kieliszek nie zaszkodzi, później kolejny i kolejny.
Następnego dnia budzi się z kacem. Czujesz się zły na samego siebie, bo postanowienie legło w gruzach.
Zaczynasz szybko wracać do starych przywilejów i jest mało prawdopodobne że do swojego postanowienia wrócisz.

Dlaczego tak się dzieje ze postanowienia noworoczne tak szybko zaniedbujemy?

Z badań wynika że większość osób podejmujących postanowienia noworoczne ich nie realizuje.
Najczęściej po prostu przeceniamy nasze możliwości, rzucamy się na głęboka wodę i jeśli po kilku próbach nam nie wychodzi więc się poddajemy. Wracamy do starych nawyków mówiąc w myślach „jestem beznadziejny” i tak w kółko.

Możliwe też, że twoje postanowienie nie są postanowieniami tylko zwykłymi marzeniami, może nie wiesz po co chcesz coś zmienić lub nie masz pojęcia jak się do tego zabrać. Jeżeli chcesz zmienić swoje życie i dotrzymać postanowień musisz sięgnąć wgłąb siebie i odpowiedzieć dlaczego chce coś w swoim życiu zmienić i dlaczego teraz?

Zadanie nr 1

Zapisz poniższe pytania na kartce i staraj się odpowiedzieć na każde z nich:

 • Dlaczego chcę to zrobić/osiągnąć?
 • Jak będę się czuć po osiągnięciu wyznaczonego celu?
 • Jak będę się czuł jeśli nie osiągnę celu?
 • Kto będzie mnie wspierał?
 • Kto będzie mi przeszkadzała i jak sobie z tym poradzę?
 • Czy umiem znaleźć możliwe rozwiązanie gdy pojawi się problem?
 • Do kogo zgłoszę się z problemem?
 • Czy wiem ile będzie mnie to kosztować aby osiągnąć cel?
 • Czy jestem gotów ponieść wszystkie koszty?

Zadanie nr 2

Weź proszę kartkę papieru i długopis. Narysuj wzdłuż linię prosta dzieląc kartkę na pół.
W pierwszej połówce na same górze napisz: „Jakie mam postanowienia noworoczne?” I w kolejności od najważniejszych do najmniej ważnych wypisz wszystkie.
Przejdź do dalszego czytania (Kolejna część ćwiczenia w dalszej części artykułu).

Ćwiczenie - Jakie mam postanowienia noworoczne?
Ćwiczenie – Jakie mam postanowienia noworoczne?

Co mogę zmienić żeby postanowienia realizować?
Badacze ze Szwedzkich Uniwersytetów postanowili przeanalizowali postanowienia noworoczne
1062 osób. W badaniu uczestniczyły osoby z ogółu społeczeństwa w zróżnicowanym wieku.
Uczestników eksperymentu losowo podzielili na trzy grupy, gdzie każdy z nich musiał sformułować własne postanowienia.

 • Grupa 1: Uczestnicy tej grupy zanim ogłosili własne postanowienia i przekonania co do osiągnięcia sukcesu, badacze przekazali uczestnikom krótkie, ogólne informacje o postanowieniach noworocznych.
  Następnie uczestnicy wykonali trzy pomiary samoopisowe i przydzielono im trzy kontrole, które miały miejsce ostatniego dnia stycznia, czerwca i grudnia.
  Uczestnicy w tej grupie nie dostawali żadnego wsparcia.
 • Grupa 2: W tej grupie uczestnicy otrzymali takie samo zadanie jak w grupie pierwszej wraz z dodatkowymi poradnikami o pozytywnych skutkach postanowień w dążeniu do osobistego celu.
  Póżniej uczestnicy zgłaszali swoje postanowienia noworoczne i wiarę w osiągnięcie sukcesu oraz wypełniali trzy pomiary samoopisowe. Przydzielono im miesięczną obserwację (Od stycznia do grudnia) oraz dostali informację z ćwiczeniami e-mail jak radzić sobie z przeszkodami.
 • Grupa 3: Uczestnicy ostatniej grupy dostali te same wskazówki co w grupie drugiej ale mieli jeszcze dodatkowe zadanie. Na początku każdego tygodnia musieli zapisać plan który będą realizować danego tygodnia zgodnie z metodą SMART (czyli cel musiał być mierzalny, atrakcyjny, realny i dokładnie określony w czasie).

Wnioski eksperymentu

Najpopularniejszym postanowieniem wśród uczestników dotyczyły zdrowia fizycznego (33%). Drugą najpopularniejszą kategorią była utrata wagi (20%), następnie chęć zmiany nawyków żywieniowych (13%), rozwoju osobistego (9%) i zdrowia psychicznego (5%).
Pozostali uczestnicy (20%) podjęli uchwały dotyczące pracy, studiów, nawyków tytoniowych itp.
W sumie 64,5% uczestników sformułowało pierwotne postanowienie noworoczne jako cel ukierunkowany na podejście. Większość respondentów uznała, że udało im się utrzymać swoje postanowienia w okresie dwunastu miesięcy.

Jak się okazuję, największe znaczenie żeby postanowienia były realizowanie ma sposób w jaki je zaplanujemy i zapiszemy.
Jeżeli treść postanowienia zmienisz z klasycznego „Będę biegać” na „Zacznę biegać 2 kilometry dziennie po pracy między godziną 15 a 16” twoje szanse na powodzenie się zwiększają.
Uczestnicy ostatniej grupy którzy zapisywali cel osiągali mieli najwyższy wskaźnik wytrwania w postanowieniu noworocznym.
Eksperyment doskonale pokazuję że inaczej sformułowane zdanie potrafi diametralnie zmienić sposób myślenia. „Będę biegać” brzmi jak kara, coś czego nie lubimy robić, do czego próbujemy się zmusić.
Zmuszanie się nie będzie działać, powoduje negatywne myśli i zwątpienie że nie jesteśmy w stanie przezwyciężyć obaw przed rozpoczęciem noworocznego celu.

 1. Bądź realistą
  Jedna z podstawowych zasad dotyczących zmiany jest podejście do celu w odpowiedni sposób.
  Nie da się zmienić całego życia w jeden dzień. Ktoś, kto przez większość życia nie dbał o to jak wyglądają jego nawyki to dnia na dzień nie zmieni się o 180 stopni.
  Musisz do nowego celu podejść w sposób realistyczny. Pomoże Ci tutaj metoda SMART, czyli cel musi być:
  • Skonkretyzowany (Specific) – oznacza to, że mamy jasno wiedzieć, czego nasz cel dotyczy.
  • Mierzalny (Measurable) – tak sformułowany, by można było liczbowo wyrazić stopień realizacji celu.
  • Osiągalny (Achievable) – cel musi być możliwy do osiągnięcia bez nadmiernego wysiłku.
  • Istotny (Relevant) – powinien być ważnym krokiem naprzód, jednocześnie musi stanowić określoną wartość w jego realizacji.
  • Określony w czasie (Time-bound) – powinien być dokładnie określony w czasie w jakim ma być zrealizowany.
 2. Wyznacz konkretny cel
  Duża część osób planując cokolwiek zmienić w nowym roku rozpoczyna od myślenia typu: mam nadwagę 30 kg więc w nowym roku schudnę 30 kg. Jest to ogromny błąd, polega on na braku konkretnego celu. Takie myślenie jest błędne z tego względu że nasz cel jest zbyt ogólny i nie jest rozłożony na czynniki pierwsze.
 3. Wyznacz tylko jeden cel i skup się na nim
  Wyznaczanie jednego, konkretnego celu to podstawowy krok by nasze postanowienie zostało zrealizowane. Jeśli w danym czasie będziemy chcieli zrealizować kilka nowych postanowień bardzo szybko zrezygnujemy. Nie jesteśmy w stanie skupić się na wszystkich czynnościach jednocześnie, nasz mózg wielozadaniowość odbierze jako zbyt duży nakład pracy i nie będzie widział jaka czynność jest ważna a jaka nie.
 4. Planuj z dokładnością
  Tak jak już wspomniałem w podpunkcie wyżej, by zrealizować wyznaczony cel musimy rozłożyć na czynniki pierwsze nasze przysłowiowe 30 kilogramów. Załóżmy że, udaliśmy się do specjalisty i zostaliśmy pokierowani, specjalista na początek wyślę nas na badania, później ułoży dietę i zapewne da mnóstwo wskazówek jak postępować. Musimy więc zadbać i wcześniej zrobić zakupy, przygotować posiłki by mieć na następny dzień do pracy. Więc bierzemy notatnik i sporządzamy listę zakupów na kilka dni. W kalendarzu planujemy kiedy idziemy zrobić zakupy, o jakiej godzinie gotujemy czy idziemy na trening itp.
 5. Czasami warto odpuścić
  Wiele osób zaczynających za bardzo kładą sobie do serca słowa wielu osób „100% albo nic” lub „Jak nie teraz to kiedy”. Jest to bardzo mylące sformułowanie, ponieważ w ten sposób widzimy tylko kroki jakie musimy wykonać przed dotarciem do mety. Każdy z nas może mieć słabszy dzień, ciężką pracę czy w międzyczasie coś mu wypadnie.
  Życia w pełni nie zaprojektujemy, bywają różne sytuację których nie przewidzisz i co wtedy? Cały plan się sypie i masz wyrzuty sumienia że nie podołałeś. Jeden dzień odpuściłeś to się nie poddawaj, idź dalej i się tym nie zamartwiaj.

Wróćmy do zadania nr 2

Może teraz Ciebie zaskoczę, zostaw jedni postanowienie a pozostałe wykreśl. Dzięki temu twoja uwaga skupi się na realizowaniu tego co naprawdę jest ważne.
Na drugiej, pustej połówce zaplanuj kiedy daną czynność będziesz wykonywać. Jeśli twoim celem jest schudnąć 30 kilogramów to zacznij od wizyty u dietetyka. Poszukaj w tym momencie lokalnego dietetyka i umów się na wizytę, zapisz w kalendarzu z przypomnieniem „Jutro wizyta u dietetyka o godzinie 15:00”, dzięki temu pierwszy krok do realizacji postanowienia. Później z kolejnymi zaleceniami postępuj podobnie, planuj wcześniej w kalendarzu (Najlepiej w telefonie ustawiając przypomnienia i w papierowym notatniku).

Czy postanowienia wprowadzać tylko i wyłącznie początkiem roku?

Oczywiście że nie, postanowienia warto robić niezależnie od pory roku. Na samym starcie przeanalizuj swój grafik do swoich osobistych możliwości na dany moment. Wyznacz jeden, krótki cel do którego chcesz dążyć. Ważne by na początku nowy cel był nie dłuższy niż 2-3 miesiące abyśmy widzieli końcowy efekt.

9 prostych postanowień które można wprowadzić od razu

 • Spacery – Już 20 minut spaceru pozytywnie wpłynie na samopoczucie i sylwetkę.
 • Lepsze odżywianie – Zamiast kupować kolejne gotowe danie w markecie ugotuj coś.
 • Przestań zwlekać (Metoda dwóch minut) – W metodzie dwie minuty chodzi o nie odkładanie czynności które zajmują minutę lub gdzie tylko od razu ją wykonać (np. Umycie kubka po wypiciu kawy).
 • Kładź się wcześniej spać
 • Ogranicz palenie lub picie alkoholu – Ograniczenie używek pozytywnie wpłynie na twoje zdrowie, staraj się nie spożywać alkoholu i palić przed snem.
 • Czytanie książek – Każdego dnia przeczytaj kilka stron wypożyczonej/kupionej książki.
 • Zrób listę co potrzebujesz przed wyjściem do sklepu – czym lepiej zaplanujesz zakupy tym więcej zaoszczędzisz pieniędzy i jedzenia.
 • Zbieraj i skanuj paragony – zbieranie każdego paragonu pozwoli Ci na przeanalizowanie wydatków i przy okazji eliminowanie niepotrzebnych zakupów.
 • Mniej oglądania telewizji/YouTube – zbyt dużo czasu poświęcamy na oglądanie treści które nic nam nie dają. Przed oglądaniem ustaw sobie minutnik na 30 minut i po zadzwonieniu wyłącz film i np. pójdź na spacer.

Badanie: A large-scale experiment on New Year’s resolutions: Approach-oriented goals are more successful than avoidance-oriented goals

Leave a Reply