Przyczyny naszego lenistwa

Lenistwo

Lenistwo jest biologicznie uwarunkowaną skłonnością u ludzi. Każdy z nasz ma takie dni kiedy odkłada sprawy na później, niechętnie wstaje w rana, wykonuje codzienne obowiązki w pracy. I to jest zupełnie naturalne a w niektórych przypadkach wręcz zdrowe. Jeśli jednak nasze niechcenie urosło do tego stopnia że nie realizujemy tego co powinniśmy, czujemy że tkwimy w tym samym punkcie od dłuższego czasu może się to odbić negatywnie na jakości naszego życia.

Czy mnie to interesuje?

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś w życiu sytuacji kiedy próbujesz zmusić się do wykonania danej czynności? Odkładasz na później, nie kończysz lub nawet nie zaczynasz? Skąd się to bierze?
Niechęć wykonania danego zadania zawsze pojawia się w sytuacjach w których mamy coś do zrobienia gdy tego nie lubimy, jesteśmy zmuszani lub nas to nie interesuję. Zawsze będziemy skłonni odkładać na później i szukać wymówek jak i innego ciekawszego zajęcia które niekoniecznie przyniesie nam jakąkolwiek korzyść.

Monotonność

Nasze codzienne życie opiera się na powtarzaniu tych samych czynności. Wstajemy rano z kubkiem kawy w ręce, zjadany śniadanie i wyruszamy do pracy. Powrót do domu, od czasu do czasu idziemy na zakupy a pozostałą część dnia spędzamy przed telewizorem lub komputerem. Ten schemat powtarza się od poniedziałku do piątku kiedy to skończymy pracę, aby wyruszyć w miasto z grupką znajomych. Odpoczywamy przy alkoholu od tego co nas spotkało. Soboty i niedziele zazwyczaj spędzamy w centrum handlowym z rodziną i tak nasze życie się kręci, lata uciekają a my stoimy w miejscu wmawiając sobie że nie mamy na nic czasu.

Brak marzeń

Pamiętasz czasy dzieciństwa kiedy marzyłeś by został policjantem, lekarzem, astronautą, prawnikiem, tancerzem czy też biznesmenem? Zastanów się gdzie twoje marzenia się podziały, gdzie uciekły i nadal masz jakiekolwiek marzenia a nic z tym nie robisz?
Oczywiście, nie wszystkie marzenia z dzieciństwa są realne, ale wiele z nich jest jak najbardziej do zrealizowania. Nie pozwól by inni decydowali o twych marzeniach bo bez nich godzisz się na nudną, szarą codzienność bez warunków na przyszłość.

Brak określonych celów

Marzenia są bardzo ważne, ale bez planowania swoich dni często marnujesz sporą część życia które jest dla nas najcenniejszą walutą jaka jest nam dana na tym świecie. Jeśli zaplanujesz swoją drogę do celu, zapisuj każdego dnia wieczorem zadania na każdy kolejny i staraj się skrupulatnie realizować a postępy przyjdą szybciej niż myślisz.

Zbyt szybko się poddajesz

Większość ludzi których spotkałem na swojej drodze poddają się bardzo szybko. Podejmują kilka prób i rezygnują zwalając winę na czynniki zewnętrzne. Żyjemy w społeczeństwie które piętnuje nasze kroki życiowe a my słuchamy i zaczynamy wątpić w powodzenie swoich marzeń. Nie zastanawiamy się że ludzie którzy nasz dołują zazwyczaj nie mają nic konkretnego do powiedzenia. Myślą i mówią stereotypowo a zazwyczaj nic w tym kierunku nie osiągneli. Warto jest usiąść, przemyśleć jak najbliższe otoczenie i to co oglądamy na nas wpływa, nie reaguj emocjonalnie na każde negatywne słowo a nauczmy słuchać samych siebie.

Leave a Reply