Proste metody oszczędzania pieniędzy

Oszczędzanie

Rozsądne zarządzanie swoimi finansami jest to przede wszystkim świadomość i nawyk którego musimy się nauczyć. Nauczyć się myśleć przy kupowaniu kolejnych rzeczy i zachcianek które niekoniecznie są nam potrzebne. Jest jednak kilka prostych metod uniknięcia niepotrzebnych pułapek (marketingowych) atakujących nas z każdej strony, na ulicy czy internecie i telewizji.

Nie spisujesz wydatków i nie wiesz ile wydajesz

Jednym z najczęstszych powodów nieodpowiedniego zarządzania finansami jest nieumiejętność spisywania wydatków, z tego też powodu nie wiesz ile wydajesz w ciągu miesiąca. Żyjesz w nieświadomości finansowej, wydajesz spontanicznie na rzeczy mało istotne. Nie zdajesz sobie sprawy ile to kosztuję w skali miesiąca a tym bardziej roku. By uniknąć zbędnych wydatków zbieraj paragony. Na sam początek dowiesz się ile wydajesz. Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób zapisywać do notesu, aplikacji PanParagon lub Kontomierz

Kupujesz emocjonalnie

W dzisiejszych czasach centra handlowe są na każdym kroku. Spędzamy w nich dużo wolnego czasu, kupujmy ubrania i szukamy różnego rodzaju rozrywki. Specjaliści od marketingu doskonale wiedzą jak zadbać o nasze “portfele”, stosują przeróżne metody by zachęcić nas do zakupu danego produktu czy usługi. Wchodzimy do danego sklepu bo przyciągnęła nas wystawa lub zapach (tak, tak istnieje coś takiego jak marketing zapachowy), przeglądamy dany produkt i pod wpływem emocji towarzyszących nam podczas przeglądania kupujemy. Mam dobrą radę którą stosuję przy takiej sytuacji, wychodzę z sklepu i analizuję ten produkt pod kątem ceny, użyteczności i co dla mnie najważniejsze czy jest to mi potrzebne. Jeśli uważam że produkt jest mi potrzebny sprawdzam ceny u konkurencji, zazwyczaj w sklepach online i kupuję.

Nie sprawdzasz cen

Tak wiem, dziwnie brzmi i może to być oczywiste ale mowa tutaj głównie o marketach spożywczych. W wielu marketach mamy dostępne te same produkty od „różnych” producentów, często bywa że produkt który jest w środku pochodzi z tej samej fabryki tylko jest zapakowany w inne opakowanie (markę danego marketu) oraz różni się ceną. Każdy produkt spożywczy posiada wypisany skład na odwrocie opakowania w kolejności zawartości produktu. Istnieje wiele aplikacji do sprawdzania aktualnych cen produktów, osobiście korzystam z Listonic. Sprawdzimy aktualne ceny, z wybranych przez nas marketów i możemy porównać z konkurencją.

Kupujesz za dużo

Często będąc w sklepie nie zastanawiamy się co wkładamy i w jakiej ilości do naszego koszyka. Wybieramy produktu po marce, smaku czy po prostu przywiązaniu. Nie sprawdzamy również składu co często mylnie postrzegamy że jeśli na kartonie są pomarańcze to jest sok a w większości przypadków jest to napój z zawartością ok 20% owoców i resztą wody.
Każdy z produktów powinien być wybrany przez nas mądrze i w odpowiedniej ilości jaką jesteśmy w stanie spożyć. Oczywiście są różne produkty spożywcze które można kupić w promocji w długą datą ważności lub zamrozić i to jest też świetny pomysł na oszczędność.

Najlepszym sposobem by poradzić sobie z wyrzucaniem resztek jedzenia jest zaplanowanie i zrobienie listy zakupów np za pomocą w/w aplikacji. Ułatwi to nam życie a za razem zaoszczędzimy sporą ilość czasu jak i gotówki.

Nie planujesz większych wydatków

Nieprzemyślane kupno nowego telewizora, telefonu czy laptopa może zrujnować twój budżet. Pewnie zastanawiasz się skąd pozyskać takie pieniądze? Najprostszym sposobem jest kupno na raty co może powodować obniżenie kosztów życia przez najbliższy czas. Ostatnio coraz częściej słyszę o ratach przesuniętych w czasie o 3 miesiące itp. powiem Ci jedno, nie tędy droga, kupujesz tego typu sprzęt na raty nie zastanawiając się nad późniejszymi konsekwencjami jakie mogą Ciebie czekać w przyszłości. Nie twierdzę że raty są złe, są bardzo pomocne w wielu przypadkach ale w takich jak nie masz wyjścia.
Takie wydatki zaplanuj o wiele wcześniej, zaoszczędź daną kwotę i kup za gotówkę. Nie pakuj się w niepotrzebny wydatek i nie obniżaj swojego standardu życia.

Nie naprawiasz tylko wyrzucasz

W dobie dzisiejszej technologi i ciągłemu rozwoju kupujemy coraz to nowsze urządzenia, zepsuje się to nie zastanawiamy się, wyrzucamy i kupujemy nowe. Oczywiście jest sprzęt który nie nadaje się do naprawy lub naprawa jest po prostu nie opłacalna. Możemy sprzedać dane urządzenie na części lub w całości (oczywiście jeśli jest to możliwe). Moja rada jaką sam stosuję to przed zakupem sprawdzanie opinii w internecie i to od tych najgorszych po pozytywne by sprawdzić czy opinie nie są opłacane przez firmy.

Brak edukacji finansowej

Pieniądze są ważną częścią naszego życia, bez nich codzienność była by utrudniona. W szkołach edukacja finansowa nie istnieje a statystyki jeśli chodzi o świadomość Polaków jak oszczędnie żyć są wręcz przerażające. Oczywiście nie jestem alfą i omegą w kwestii oszczędzania. Sam się ciągle edukuję, czytam książki, blogi, słucham podcastów ale o tym kiedy indziej. Zapewne zajmie mi to jeszcze sporą ilość czasu by zostać ekspertem w tej dziedzinie 😃

Mam nadzieję że metody które przedstawiłem wyżej dały wam trochę do myślenia i będziecie zarządzać swoimi finansami rozsądnie. Z ochotą poznam wasze metody na oszczędzanie pieniędzy które stosujecie i można wprowadzić z dnia na dzień.
Pozdrawiam 🙂

Leave a Reply