Poznaj mocne strony introwertyka

Introwertycy to typ osób które uważani są za bardzo skryte i ciche, nie przepadają za hałasem otoczenia i szybko się męczą. Często się o nich mówi że powinni częściej spotykać się z ludźmi, nawiązywać nowe kontakty a w dużym towarzystwie nie czują się komfortowo i najczęściej szukają ucieczki od płytkich rozmów w głąb swoich myśli. Co ciekawe, w naszym otoczeniu co trzecia osoba to introwertyk a ich potrzeby są mocno odmienne od ekstrawertyków. Takie osoby wymagają dużego zrozumienia, chociaż ich zachowania są mylnie postrzegane jako zaburzenia osobowości.
Spróbujmy więc popatrzeć na ten temat z innej, dość nietypowej strony co pozwoli nam poznać lepiej samych siebie, osób w otoczeniu i spojrzeć na introwertyzm jako na naturalną cechę osobowości.

Często możemy usłyszeć „jesteś sumą pięciu osób w twoim otoczeniu” i jak się nad tym głębiej zastanowić to jest w tym dużo prawdy. To jakimi osobami się otaczamy ma ogromny wpływ na to kto jest naszym przyjacielem, partnerem życiowym czy współpracownikiem. Zamknięci w pewnym kręgu przyzwyczailiśmy się do pewnych zachowań w naszym otoczeniu i nie zastanawiamy się nad nimi.
Mimo to jesteśmy w stanie wyróżnić pewne cechy, jak: spokój, opanowanie, nieśmiałość. Te cechy są bardzo różne, ale przez to możemy wyróżnić typy osobowości jakimi są introwertycy i ekstrawertycy. Każdy z tych typów w głównej mierze to przeciwieństwa, jedni są towarzyscy a inni zamknięci w sobie, jedni wolą zgiełk ulic a inni las.
Osoby ekstrawertyczne mogą nie zrozumieć introwertyków, ponieważ nie wiemy o tym kto nim tak naprawdę jest a dzieje się to dlatego że wielu z nich próbuje być ekstrawertykiem. Okłamują samych siebie i to nie jest wcale takie dziwne. Sami tego nie rozumieją i próbują dopasować się do świata gdzie dominuje ekstrawertyzm a to osoby niezwykle towarzyskie, lubiące dużo mówić i być w samym centrum uwagi. Potrafią bardzo dobrze radzić sobie w grupie, podejmować szybkie i najczęściej nieprzemyślane decyzje. Przez to postrzegane są jako inteligentniejsze i takie z którymi warto jest się przyjaźnić.
Takie zachowania są bardzo atrakcyjne społecznie, przez otwartość przyciągamy innych do siebie. W ten sposób możemy poznać partnera życiowego, przyjaciół czy współpracowników a każdy z nas chce być doceniany i otaczać się ludźmi.

Introwertycy są za to skryci, potrzebują dużo przestrzeni przez to też nie lubią bywać w dużym towarzystwie. Uwielbiają za to bardzo głębokie rozmowy z wybranymi osobami. Starannie dobierają zaufane osoby i często potrafią się do nich przywiązać. Za to są bardziej kreatywne i rozsądniejsze w podejmowaniu decyzji w życiu.
Żeby lepiej to zrozumieć przedstawię życie i sposób myślenia takiej osoby ponieważ sam nią jestem.

Od wielu lat zmagałem się z wieloma nieprzyjemnościami w życiu. Nie rozumiałem osób w moim otoczeniu oraz oni mnie i też z tego powodu wydawało mi się że jestem dziwnym człowiekiem chodzącym po tej planecie. Mijały lata, czułem się dziwnie sam ze sobą a unikanie kontaktów i zamykanie się w czterech ścianach było czymś codziennym.Bycie w grupie osób nowo poznanych potrafiło być akceptowalne lecz czym dłużej przebywałem w towarzystwie męczyło mnie na tyle że szybko wracałem do swoich czterech ścian i ulubionego zajęcia.
Momentem który był przełomowy było szukanie nowych pasji w życiu, wtedy zainteresowałem się sportem a po chwili rozwojem osobistym.
Zrozumiałem wtedy że mam specyficzne podejście do świata a z czasem przez głębokie dyskusje jestem lepiej postrzegany przez towarzystwo.
Pierwsze książki, artykuły i spędzanie godziny w sieci pokazały mi że nie jestem sam z tamtego punktu widzenia problemem.
Czym też więcej poznawałem osób z którymi mogłem powadzić długie, konkretne rozmowy tym też „otworzyły” mi oczy i podejście do świata drastycznie zmieniły się.
Dzisiaj już jestem w całkowicie w innej i nie boje się odezwać w dużej grupie, buduję coraz lepsze kontakty a przede wszystkim zrozumiałem sam siebie.

Problemy z budowaniem relacji

Introwertykom bardzo zależy na budowaniu trwałych relacji z ludźmi, lubią się przywiązywać ale nie lubią rozmów o niczym. Relacje muszą opierać się na czymś więcej niż spotykaniu się dla samego spotykania. Szybko potrafią odrzucać ludzi z którymi nie nawiążą głębokich relacji i unikają ich towarzystwa ponieważ nie czują się zbyt komfortowo. Więc jeśli dzwonisz do introwertyka i nie odbiera to pamiętaj że nie zawsze ma ochotę z tobą rozmawiać i to nie znaczy że Cię nie lubi, po prostu potrzebuje czasu tylko dla siebie. 🙂

Budowanie związków

Tak jak z budowaniem relacji tak i w związku introwertyk oczekuje czegoś więcej. Jest zazwyczaj strasznie emocjonalny i nie mówi o swoich uczuciach lecz stara się je pokazać.
Najczęściej jest bardzo wygadany, uwielbia długie spacery ale po takim spotkaniu potrzebuje dłuższej chwili na odpoczynek a zazwyczaj na przemyślenia.
Rzadko są zainteresowani związkami, zanim do tego dojdzie upłynie sporo czasu. Na początku muszą dobrze się poznać i przekonać się że to właściwa osoba.
Najważniejsze w związku pomiędzy introwertykiem a ekstrawertykiem jest zrozumienie własnych potrzeb i w pełni ich zaakceptowanie. Czasami różnice są zbyt duże by związek mógł przetrwać przez długie lata.

Zadają sobie dużo pytań

Częste skłonności do refleksji są na porządku dziennym, rozmyślają o wszystkim co ich otacza zadając sobie pytania. Zagłębiają się tak bardzo że odcinają się od świata zewnętrznego zagłębiając się w swój wewnętrzny. Można to nazwać w jakimś stopniu pasją towarzyszącą od najmłodszych lat.

Mało mówią o sobie

Entuzjazm i wylewność nie są dobrymi cechami dlatego też introwertyk nie będzie angażował się w mówienie o sobie i swoich bliskich. Bardzo ceni sobie prywatność i tajemniczość.
Nie są też ciekawscy życia osoby która próbuje z niego wyciągnąć informacje na jego temat co też może być odbierane jaki ignorancja z ich strona a tak nie jest, po prostu znają granicę i nie jest im to potrzebne do niczego. Mimo to jeśli dowie się coś od Ciebie to raczej tego nie przekaże innym więc możesz spać spokojnie.

Kreatywność i praca

Wykonywanie swojej pracy jest u introwertyków na wysokim poziomie, jeśli mają zajęcie które ich interesuje przywiązują dużą uwagę by zadanie zostało dokładnie zrobione.
Podczas pracy wykazuje się kreatywnością ale do tego potrzebuje dużej przestrzeni a najlepiej samotności by móc się maksymalnie skupić na danej czynności.
Praca w pojedynkę sprawia mu dużą satysfakcję mimo to potrafi pracować w niewielkiej grupie i to wtedy gdy on jest na czele.kreatywnosc

Słuchanie innych

Zawsze zamienia się w słuch przy towarzystwie, najczęściej nie odzywa się i bacznie obserwuje innych wyciągając własne wnioski. Bardzo często ich wypowiedzi są konkretne, nie narzucające własnego zdania co sprawia że są także dobrymi rozmówcami.

Zawsze ma co robić

Uczucie nudy może wielu osobą przeszkadzać, introwertyk ma to do siebie że najlepiej czuje się we własnym towarzystwie, nie męczy się w ciszy. Uwielbia za to spokój a wolny czas spędza na tym co mu po prostu sprawia dużą przyjemność. Potrafi szybko znaleźć zajęcie które go interesuje bez najmniejszego wysiłku.

Wciskanie ściemy

Fałszywość którą spotykamy dzisiaj to standard, a introwertycy są na nią bardzo uczuleni.
To że introwertyk wysłucha Ciebie do końca, nie oznacza że uwierzy w to co mówisz. Najczęściej szuka potwierdzenia danych słów w rzeczywistości i potrafi szybko ocenić czy danej osobie można zaufać.

Tłumaczenie się

Jest to cecha którą nie nie nawidzą, tłumaczenie się z najmniejszych pierdół i wgłębianie na ten temat jest dla nich tak bardzo denerwujące. W taki sposób nie uzyskasz odpowiedniej informacji a tym bardziej jeśli negujesz jego słowa.

Mam podobnie, co takiego mogę zmienić?

Posiadane „wady” które mają introwertycy mogą z czasem okazać się dużymi zaletami. Warto zatem rozwijać swoje mocniejsze strony i budować relację z ludźmi którzy są warci naszej uwagi i nie przejmować się negatywnymi opiniami. Warto wysłuchać innych, przemyśleć czy to co ktoś mówi o nas jest prawdziwe.
Staraj się nie obwiniać siebie za to jaką masz osobowość, rób to co kochasz bo tym sam wiesz co jest dla Ciebie najlepsze, inni tylko mogą pokierować w którą stronę możesz podążać.

Co takiego mnie denerwuje?

Jak już widzisz postrzeganie osób cichych, skrytych nie zawsze jest jakimś zaburzeniem a najczęściej jest to po prostu taki typ osobowości z którym ktoś się już urodził ale nie zawsze jest tego świadomy. Brak rozmów i zakładanie z góry że ktoś posiadaj jakieś zaburzenie może tylko i wyłącznie skrzywdzić.

Bardzo Ci dziękuję przeczytanie tego wpisu i zachęcam do przemyśleń czy owi myśliciele w twoim otoczeniu po prostu nie są introwertykami. Tacy ludzie wymagają po prostu zrozumienia i pamiętaj by nie krytykować i zaakceptować to jakim ktoś jest.

7 Responses
 1. Matt

  Całkiem rzeczowy artykuł. Jestem ciekaw dokończenia podrozdziału „budowanie związków” 😉 mam urwane w połowie zdania „czasami różnice są tak duże…” i koniec.

 2. robotnik

  Myślę, że w pewnym stopniu również należę do grona introwertyków. W kwestiach towarzyskich najmilej wspominam 2 wydarzenia:
  – praca nad problemem programistycznym wspólnie z kolegą,
  – spokojna rozmowa przy ognisku z innym kolegą – introwertykiem.

  Czasami chciałbym znaleźć się w towarzystwie innych ale gdy już mi się to udaje to często odliczam czas do opuszczenia grupy. Praca/rozmowa w większej grupie to chaos, który można uporządkować wprowadzeniem regulacji a te znowu ograniczają kreatywność.

 3. paola

  “Czasami różnice są tak duże…” ..kropka ? czy tu miał być jakiś jeszcze głębszy sens w tym zdaniu,. pyta ciekawy ekstrawertyk ….:)

Leave a Reply