Nie lubisz czytać książek? Zamień je na audiobooki!

Nie oszukujemy się, czytanie zabiera dużo czasu a książki niestety zajmują sporo miejsca na półce. Jest jednak na to sposób, coraz bardziej popularny czytnik e-booków w którym pomieścimy sporo książek. Problem w tym że nie każdy lubi czytać a mimo to każdy z nas wie że książki mogą zmienić nasze życie.

Czytanie książek w Polsce jest na bardzo niskim poziomie. Wielu Polaków postrzega książki jako nudne, ciężkie, bezsensowne marnowanie czasu. Niestety, w pokoleniu Y czyli ludzi urodzonych między 1980 a 2000 rokiem, uczęszczających do szkół podstawowych i gimnazjalnych raczej ma nieprzyjemne wspomnienia z czytelnictwem. Szkoła nie pokazała nam wartości jakie płynom z czytania, a wręcz przeciwnie skutecznie zniechęca poprzez obowiązkowe, mało interesujące lektury. Do dnia dzisiejszego pamiętam jak większość z nas szukał streszczenia lub oglądał film bo jest łatwiej i szybciej.
Przez takie podejście systemu szkolnictwa, rozwój Internetu staliśmy się leniwi, odporni na widzę przez to omijamy dobre tytuły. Osobiście uważam że dobra książka jest warta poświęcenia kilku godzin, ale nie w każdej sytuacji na czytanie można sobie pozwolić i tutaj przychodzą na pomoc audiobooki. Zakładasz słuchawki, miły głos lektora czytającego daną powieść uspokaja Ciebie i przenosi w inny świat a w tym czasie możesz spokojnie prowadzić samochód czy wyjść z psem na spacer.

Gdyby nie ludzie, których poznasz, i książki, które czytasz, za pięć lat byłbyś tym samym człowiekiem, co dziś.

Brian Tracy – Milionerzy z wyboru. 21 tajemnic sukcesu

Co to są audiobooki?

Audiobook najłatwiej mówiąc to książka przeznaczona do słuchania. Tekst odczytywany jest prosto z książki, najczęściej przez profesjonalnego lektora, lektorów lub autora w specjalnym studiu.  W trakcie lektury mogą towarzyszyć nam różnego rodzaju efekty dźwiękowe umilające przyswajanie treści. Taka forma „czytelnictwa” może być świetnym sposobem dla osób nie lubiących czytać.

Dużym plusem audiobooków jest możliwość słuchania w wielu sytuacjach, gdzie czytanie książki jest utrudnione, lub nie mamy takiej możliwości. W trakcie jazdy samochodem, spacerując po mieście, sprzątając lub wykonując jakąkolwiek czynność niewymagającą myślenia. Rozpoczynając słuchanie wyobraźnia pracuję na pełnych obrotach, daje nam niesamowitą formę rozrywki od której ciężko jest się oderwać.

Według badania przeprowadzonego przez Instytut badawczy ARC Rynek i Opinia zleconym przez Virtualo wynika że najczęstszym pobieranym formatem audiobooków są pliki mp3. Możemy zatem słuchać za pomocą smartfon-a lub tablet-a wgrywając wcześniej na to urządzenie. Ale nie koniecznie ponieważ coraz częściej księgarnie internetowe słuchają swoich klientów, udostępniając specjalne aplikacje w której można słuchać jak i zakupić intersujący nas tytuł.

Jak się do nich przekonać?

Przez wiele miesięcy nie mogłem przyzwyczaić się gdy jakiś głos mówi “do mnie”. Pewnego dnia trafiłem na podcasty i zaciekawiony nową formą przekazywania wiedzy znalazłem coś co mogło by być dla mnie idealną formą zdobywania nowej wiedzy i rozrywki.

Po przesłuchaniu pierwszego odcinka podcast-u „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” Michała Szafrańskiego byłem w szoku, tematyka jak i forma przekazu trafiła w mój gust. Pamiętam, słuchałem wtedy rozmowy dwóch osób, pasjonatów danego tematu. Poczułem się w tamtym momencie jakbym był rozmówcą i kumplem siedzącym razem przy piwie.

Mimo to że audiobook jest taką samą formą czyli słuchaną nie mogłem się przyzwyczaić do tego, zaczynałem słuchać a po chwili musiałem przewinąć o kilka minut do tyłu bo nie mogłem się skupić. Odkładałem na później i wracałem do podcastów. Do czasu, gdy trafiłem na biografię Steve’a Jobsa.

Uświadomiłem sobie wtedy że..

1. Głos jest bardzo ważny

Głos lektora to audiobooku jest bardzo ważny, wywołuję w nas emocje, trzyma w lekkim napięciu co będzie dalej. Sprawdzenie czy dany głos jest dla nas przyjemny jest bardzo łatwe. Praktycznie każda z księgarni oferuję darmowy fragment danej książki, pobierz, posłuchaj i zdecyduj czy warto wydać te kilka złotych.

2. Nie słuchałem uważnie

Przy pierwszych książkach miałem problemy ze skupieniem. Słuchałem pewnego fragmentu, rozmyślałem o czymś innym i wracałem o kilka minut do tyłu. Staraj się wtedy wykonywać jak najmniej czynności gdyż one mogę bardzo rozpraszać twoją uwagę. Najlepiej usiądź w samotności, załóż słuchawki na kilka minut i skup się na głosie wyobrażając o czym lektor mówi. 

3. Zbyt dużo i długo słuchałem

Jesteś z tych osób w gorącej wodzie kąpanych? Spokojnie, zbyt długie słuchanie bardzo męczy i nie będziesz w stanie zapamiętać wszystkiego. Dawkowanie po 15-20 minut to dobry sposób. Standardowa długość audiobooka trwa między 8 a 10 godzin. Przy regularnym słuchaniu po 30 minut dziennie przesłuchamy całą książkę w około dwa tygodnie.

4. Słuchałem nudnych książek

Pierwsze książki dobierałem tylko z tytułu nie sprawdzając wcześniej czy dana pozycja jest dla mnie. Rozpoczynałem słuchanie nowo pobranej książki męcząc się, co tylko pogłębiało niechęć do audiobooków. Pierwszą wciągającą historią okazała się biografia Steve’a Jobsa mająca długość prawie 24 godzin. W tamtym czasie odkryłem tą nieziemską moc audioksiążek i przed zakupem słucham darmowego fragmentu.

5. Gdzie i kiedy ma znaczenie

Słyszę że ludzie podczas biegania są w stanie słuchać, u mnie niestety się to nie sprawdziło (może dla tego że nie przepadam za bieganiem). Najczęściej słucham spacerując po mieście w nocy, jadąc autobusem do pracy wtedy mogę maksymalnie się skupić i co ważne rzadko ktoś lub coś mi w tym przeszkadza.

Skąd brać i gdzie słuchać audiobooków?

Na Polskim rynku powstaje coraz więcej miejsc gdzie możemy kupić audiobooki. Można wyróżnić dwa sposoby, cyfrowy i wersje fizyczne w postaci płyt CD. Najłatwiejszym i najszybszym sposobem jest kupowanie audiobooków w sklepach internetowych które posiadają dedykowaną mobilną aplikacje. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie za pomocą smartfon-a w kilka sekund stać się posiadaczem interesującego nas tytułu.

Dobrym pomysłem by oszczędzić trochę pieniędzy są wypożyczalnie. Często znajdują się w Miejskich Bibliotekach więc warto zapytać czy posiadają w swojej ofercie audiobooki.

audioteka
Audioteka – dobrze opowiedziane historie

Audioteka – jedna z największych i najdłużej działających księgarni audio w Polsce. W swojej ofercie posiadają ponad 7000 tytułów.

Audioteka ma dwa modele płatności, abonament który kosztuje 19.90zł na miesiąc za który otrzymujemy punkty. Jeden punkt pozwala nam na zakup dowolnego tytułu. Rozwiązane to jest świetne dla osób często słuchających, gdyż w ten sposób możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych w miesiącu. Drugim modelem płatności jest bezpośredni zakup, wtedy ceny wacha się pomiędzy 20-40zł za tytuł.

storytel
Storytel – Tysiące historii w Twoim telefonie

Storytel – to bezpośredni konkurent Audioteki działający na podstawie streamingu czyli podobnie jak Netflix czy Spotify. Płacimy abonament 29.99zł miesięcznie, dostajemy dostęp do ogromnej bazy audiobooków i możemy słuchać bez żadnych ograniczeń. Storytel tak jak Audioteka posiada własną aplikacje mobilną działającą na Androida i iOS.

Wersje fizyczne i pliki MP3

Nie każdy ma możliwość korzystania z aplikacji w smartfonie lub po prostu chce posłuchać w samochodzie czy w domu na odtwarzaczu CD. Wtedy poszukać możemy po prostu poszukać w sklepach internetowych oferujących książki i e-booki. Ceny w niektórych księgarniach znacząco się różnią. Szukam najniższej ceny za pomocą Google, dopisując na końcu “audiobook” lub skorzystać z porównywarek np. LubimyCzytać.pl

Podsumowanie

Audiobooki to niewątpliwie świetna forma rozrywki i wiedzy. Wypełniają czas podczas wykonywania różnych czynności nie wymagających “myślenia”. Nie męczą wzroku, często są tańsze od tradycyjnych książek i też nie musimy nosić dodatkowego bagażu. Oczywiście, mimo wielu plusów posiadają też i kilka minusów, jednym z największych jest to że nie mamy możliwości zaznaczenia tekstu co w przypadku poradników jest ważne.

Osobiście polecam spróbować swoją przygodę od podcastów ze względu na krótką formę. Nie będziemy się szybko rozpraszać i przyzwyczaimy się do formy “mówionej”.

Leave a Reply