Jak uniknąć zagrożeń i chronić swoje dane w sieci?

Rozmawiając z wieloma osobami na temat dzisiejszej inwigilacji jak i bezpieczeństwa w sieci prawie każdy pryska śmiechem odpowiadając „mnie to nie obchodzi, przecież nie udostępniam swoich danych w internecie i nie jestem przestępcą by o to dbać”.
A mimo to publikują swoje prywatne życie na portalach społecznościowych myśląc że nic im nie zagraża. Jedno jest pewne, codziennie popełniamy najprostsze błędy które mogą zagrażać naszej prywatności i udostępniamy za dużo informacji.
Wgłębiając się w temat zagrożeń zobaczymy że jednak ktoś może nas oszukać w bardzo łatwy sposób a w tym artykule przedstawiam kilka prostych rad jak zadbać o nasze bezpieczeństwo.

Nie akceptuj wszystkiego

Żyjemy w czasach gdy nawet najmniejszy krok można śledzić. Zakładając darmowe konto na jakimkolwiek portalu, musimy akceptując regulamin w którym znajduje się polityka prywatności. Poświęć kilka minut, przeczytaj chociaż raz to co jest tam napisane starając się nie akceptować tego co jest niezgodne z twoimi przekonaniami. Ale dla czego mam nie akceptować? Zastanów się jakbyś się czuł gdyby twoje prywatne dane na których nie „wyrażasz zgody” były dostępne w sieci? Jak się będziesz bronił skoro zaakceptowałeś niekorzystne warunki.

Zakupy

Zakupy w internecie stały się codziennością, łatwość, szybkość i niskie ceny zachęcają nas do zakupów. Niestety kupując interesujący nas produkt mogą czychać na nas niemiłe niespodzianki. W każdej chwili możemy się ‚naciąć’ na oszustów wyłudzających pieniądze lub sprzedający całkowicie inny towar niż to co zakupiliśmy. Najprostszym przykładem są portale ogłoszeń lokalnych gdzie nie polecam robienia zakupów w formie wysyłkowej osobą bez odpowiedniej wiedzy. Jeśli już zależy nam na produkcie przed zakupem polecam ustalić ze sprzedawcą szczegóły o wysyłce za pobraniem i przed zapłaceniem kurierowi sprawdzić zawartość. Chociaż nawet i na to trzeba uważać, dzisiejsi złodzieje są coraz to sprytniejsi i potrafią sami dostarczać paczki przebierając się za kurierów a później uciekają.

Wpisywanie numeru telefonu

Przeglądając jakąś stronę wyskoczyła reklama „Gratuluję! Wygrałeś najnowszego iPhone!” (czy innego drogiego sprzętu) i proszony jesteś o wpisanie numeru telefonu lub zalogowanie na jakiś portal? Kusząca propozycje, jak tu z tego nie skorzystać? Otóż NIE, jest to najłatwiejsza forma wyłudzenia od Ciebie pieniędzy. Wpisując numer telefonu zapisujesz się na SMS Premium i zostaje pobrana nieduża kwota za każdy SMS (nawet 6zł) który dostaniesz a potrafią wysłać 2-3 tygodniowo.
Najlepszym sposobem to blokada tych drogich usług premium. Niestety, w każdej sieci blokada wygląda nieco inaczej, więc polecam kontakt z infolinią danej sieci lub spróbowanie tego sposobu.

SPAM

Zaglądasz na skrzynkę pocztową, widzisz niechciane wiadomości ale jednak jeden z tytułów przyciąga twój wzrok i klikasz. Na takie wiadomości radzę uważać, potrafią być zainfekowane wirusami lub ktoś może wyłudzić od Ciebie dane osobowe prosząc o wykonanie jakiejś czynności. W takiej sytuacji należy sprawdzać kim jest nadawca, jeśli adres e-mail wydaje się dziwny nie odpisywać, zgłosić nadużycie.
Niezależnie z jakiej poczty korzystasz, antywirus może uchronić twój komputer przed otwieraniem niebezpiecznych plików.

Hasło da się złamać

Według corocznych statystyk większość użytkowników internetu ustawia słabe hasła co ułatwia innym włamanie na dane konta. Najgorsze co można zrobić to ustawianie wszędzie tego samego hasła. Jeśli twoje hasło wycieknie to haker ma dostęp do wszystkich kont jakie posiadasz. Oprócz założenia silnego hasła dobrym rozwiązaniem jest ustawienie wszędzie innych. Oczywiście, wiem że zapamiętanie kilku haseł może być uciążliwe tym bardziej ze znakami specjalnymi.
Jest na to kilka sposobów jak się uchronić, jednym z nich to menadżer haseł który zapamięta wszystkie hasła (i zaszyfruję) a jedynie co musisz zrobić to zapamiętać tylko jedno hasło. Osobiście korzystałem z LastPass lecz przeniosłem się na KeePass. Oba mogę polecić, chociaż KeePass nie jest dla osób „gubiących dane” i korzystających z wielu urządzeń, ponieważ nasze hasła są zapisane w pliku na komputerze.
Zakładając nowe konta warto skorzystaj z menadżera, wygeneruj nowe hasło i zapisz od razu w aplikacji. Czego osobiście nie polecam, to zapisywania ważnych logowań w przeglądarce jak i na kartkach papieru które nosimy przy sobie.
Dodatkową metodą bezpieczeństwa to dwustopniowa wierzytelność, polegająca na dodatkowym zabezpieczeniu np. wiadomość SMS podczas logowania weryfikując czy jesteś właścicielem. Dwustopniową wierzytelność warto ustawić na wszystkich stronach operujących pieniędzmi i wrażliwymi danymi (portale aukcyjne, serwisy rządowe, poczta, portale społecznościowe)

Nieszyfrowane logowanie lub płatności

Jest coś takiego jak szyfrowanie HTTPS polegające na sprawdzaniu przez przeglądarkę czy dana strona logowania jest bezpieczna. Takie szyfrowanie musimy posiadać logując się. Bezpieczne logowanie poznamy po zielonej kłódce, znajdującej się przy pasku adresu (Tak jak w zdjęciu tego artykułu)

Chmura

Trzymanie danych w chmurze (wirtualnym dysku) to łatwe rozwiązanie dla osób korzystających z wielu urządzeń . Mamy za pomocą aplikacji bądź przeglądarki dostęp do naszych plików tam gdzie jesteśmy co ułatwia pracę ale też może być dla nas niebezpieczne. Pamiętaj o tym jakie przechowujesz tam pliki, możemy również zwyczajnie zapomnieć się wylogować dając dostęp osobą do tego nie powołanym. Osobiście unikałbym umieszczania ważnych plików (zdjęć, dokumentów i skanów dowodu osobistego).

Publiczne sieci Wi-Fi

Wszechobecne sieci publiczne czyli Wi-Fi są dużym udogodnieniem dla osób nie posiadających internetu mobilnego. A mimo to te sieci mogą być niebezpieczne ponieważ ktoś może zbierać dane podczas korzystania i użyć przeciwko nam.
Zastanówmy się czy warto korzystać z publicznych sieci a najlepiej zaplanujmy kupno odpowiedniego pakietu dopasowanego dla nas co dzisiaj nie powinno stanowić problemu gdyż często takowy już posiadamy. Jeśli jednak zmusi nas sytuacja powinniśmy wiedzieć z jakich i w jaki sposób:

 1. Przede wszystkich omijaj otwarte sieci czyli te nie posiadające hasła
 2. Wyłącz automatyczne łączenie się z sieciami w urządzaniu i po korzystaniu wyłączaj Wi-Fi
 3. Nie dokonuj transakcji płatniczych
 4. Nie loguj się na strony bez HTTPS
 5. Aktualizuj system tylko we własnej sieci (dom, transfer sieci komórkowej)

Kopie zapasowe

Ataki hakerskie, uszkodzenie sprzętu, kradzież może spowodować bolesną stratą danych. Dlatego kopie zapasowe nie dość że potrafią uratować nasze cztery litery to jeszcze są najbardziej efektywną formą zabezpieczenia danych. Ale czym są te kopie i jak je robić? To proste, wystarczy najprostsze urządzenie typu pendrive, karta pamięci a najlepiej kupić do tego dysk zewnętrzny i po prostu skopiować najpotrzebniejsze pliki.
Dla osób mających trochę wiedzy proponowałbym robienia kopii całego dysku wraz z systemem. Do tego jest już konieczny dysk zewnętrzny który warto podzielić na dwie partycję. Jedna na system a druga mniejsza na najpotrzebniejsze pliki. W systemie Windows można to zrobić w Ustawieniach
Pamiętaj jednak żeby taką kopię aktualizować co kilka dni.

Podsumowanie

Zagrożenia czyhają z każdej strony, najważniejsze to zwracanie szczególnej uwagi na te niebezpieczeństwa. Niestety, nie ma złotego środka by unikać zagrożeń ale możemy jak najbardziej minimalizować stosując wszystkie rady opisane w artykule.
Dziękuję za dotrwanie do końca i mam nadzieję że przynajmniej jedną z nich wdrążycie.


 1. Czytaj regulaminy
 2. Sprawdzaj sklepy i certyfikaty
 3. Nie udostępniaj swoich danych, tym bardziej zdjęć dokumentów
 4. Ustalaj odpowiednio silne hasła
 5. Zainwestuj w antywirusa
 6. Staraj się łączyć tylko z zaufanymi sieciami Wi-Fi
 7. Zakup zewnętrzny dysk i rób kopie bezpieczeństwa

Leave a Reply