Jak często szukasz wymówek?

Szukanie wymówek

Każdy początek jest trudny, jak i każdy z nas popełnia błędy, lecz często nie zdajemy sobie sprawy że już na samym początku możemy mieć przewagę nad innymi. Gdy mamy rozpocząć coś nowego, coś czego nie znamy, zazwyczaj pojawia się strach lub wymyślamy przeróżne rzeczy by czegoś nie zrobić. Całe życie pracowałem fizycznie, nie miałem czasu na studia, mam rodzinę na utrzymaniu i wiele innych. Pierwszym krokiem co powinniśmy zrobić to zastanowić się czemu tak się dzieje, co nas zniechęca do podjęcia pierwszego kroku a bez próby zrobienia czegokolwiek nie wiemy czy chcemy to robić i co możemy stracić a co zyskać. Najważniejsze jest to by odepchnąć te negatywne myśli i zacząć działać.

Czemu tak się dzieje?

Powodów może być kilka i nie zawsze odpowiedź jest łatwa. Najczęściej z czym się spotykam to że nie zadajemy sobie odpowiednich pytań w odpowiednim momencie swojego życia.
To kim i czym się otaczamy ma ogromny wpływ na nasze przekonania. Środowisko kształtuje nas od najmłodszych lat, telewizja, radio, rodzice, znajomi posługują się utartymi stereotypami. A my nie znając innych bodźców powtarzamy bez refleksji, z czego później jest nam ciężko spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy.

1. Nie wiesz co możesz stracić

Już na samym początku warto przeanalizować nasze działanie. W wielu sytuacjach możemy w bardzo prosty sposób wypisać wady i zalety naszych planów. Wystarczy kartka papieru przedzielona na pół w której po jednej ze stron wypisujemy wady a w drugiej połówce zalety.
Pomoże nam to przeanalizować wady i zalety przy podejmowaniu decyzji czy warto ryzykować. Bardzo ważne na tym etapie jest by ocenić to bardzo realistycznie, nie przesadzając w żadną ze stron. Usiąść z rana przed pracą z czystą głową i zapisać wszystko co nam przychodzi do głowy. Następnego dnia przeczytać, wyciągnąć wnioski i ewentualnie coś poprawić.

2. Boisz się popełniać błędy

Strach i wstyd przed porażką skutecznie blokuje nas przed postawieniem chociaż jednego kroku. Myślimy sobie co pomyśli nasza rodzina, znajomi, po prostu wstydzimy się tego że noga nam się może podwinąć tymczasem tracimy cenny czas którym jest już nie do odzyskania. Wyzbądź się głupiego myślenia o porażce, porażki powinny nas wzmacniać do dalszego działania, motywować.
Najgorsze już może być za tobą a ty stoisz w miejscu i szukasz idealnego czasu i rozwiązania problemu, bez problemu. Nie martw się na zapas, postaw na swoim, weź wszystko na klatę i popełnia te błędy, wyciągaj z nich wnioski i eliminuj nieprzyjemności które wcześniej czy później wystąpią.

Dobrym sposobem jest wyobrażenie efektu końcowego twoich działań, emocje temu towarzyszących i reakcję bliskich którzy gratulują Ci sukcesu i samozaparcia w dążeniu do celu.

3. Czujesz się winny

Poczucie winy jest negatywnym uczuciem jakie możemy przeżywać. Jesteśmy na siebie źli za dokonanie w przeszłości niewłaściwego wyboru co paraliżuje nas i nasze późniejsze decyzje. Z tego powodu uważamy że nie zasługujemy na to by coś osiągnąć. Czujemy się wiecznie uwiązani, cały czas mamy wyrzuty sumienia co przekłada się na nasze zadowolenie z życia.
Przestań się zamartwiać, podejmij odpowiedzialność za czyny które TY sam dokonałeś, nie czuj się winny za co nie masz wpływu. Samoumartwienie niczego nie zmieni, jedynie co może zrobić to zniszczyć twoje życie przez to zapomnimy o tym co jest dla nas ważne, zaćmiewa nas i spycha nasze priorytety na inny plan.

4. Inni mnie ograniczają lub ciągną w dół

Toksyczni ludzi są wśród nas, spotykamy ich na ulicy, w pracy a nawet w najbliższym otoczeniu. Opowiadając o swoich planach każdy z nich chce nam doradzać. Mówią jak to jest ciężko coś zrobić, często z zazdrości nie mając pojęcia o tym zabiera słowo i się mądrzy.

Nie zakładaj firmy w Polsce bo cię ZUS zniszczy, po co ty to robisz przecież to się nie opłaca, odpuść sobie trening i chodź na piwo. Tylko że zwróć uwagę na to czy ta osoba miała kiedyś cokolwiek wspólnego z zakładaniem firmy, treningiem czy tylko mówi swoje przekonania nie doświadczając tego.
Tacy ludzie nie dbają o nasze szczęście tylko o to jak by Ci uprzykrzyć życie, walka z ich przekonaniami jest pozbawiona sensu. Warto dobierać odpowiednich ludzi przy których jesteśmy w stanie ciągle się rozwijać mimo upartości losu.
Zdarza się że nasze najbliższe otoczenie nie rozumie naszych wizji i “ściąga nas na ziemię” uważając co dla nas jest najlepsze. My słuchając zniechęcamy się i przestajemy to robić. Mówią że to nie ma sensu lub jest to po prostu nie warte uwagi i naszego wysiłku nie widząc naszych potrzeb.

5. Nie mam odpowiedniej wiedzy by zacząć

Jedną z najczęściej wymówek jakie słyszę to nie umiem lub nie mam czasu, baa.. nawet sam się na tym łapałem dość często.
Świat zbudowano na ciekawości, każda dziedzina naszego życia została odkryta przez ludzi który zadawali pytania gdzie, czemu, po co, dlaczego “jak to działa”, “co to jest”, do czego to służy itd dlatego też dzisiaj mamy banalnie prosty dostęp do informacji, wystarczy nam internet, biblioteka czy księgarnia, coraz więcej szkoleń jak i podcastów a z większości to za darmo więc szukanie takiej wymówki jest głupie i pokazuje nasze lenistwo. Taka duża ilość informacji ma też duży wpływ na jakość dzisiejszej treści, jesteśmy już ją tak zalani że często nie wiemy w co i komu wierzyć.
Czerp wiedzę z wielu źródeł a później sprawdzaj na sobie, ucząc się doświadczaj nowych rzeczy poznając bardziej siebie i swoje ciało.
Nawet jak nie masz dużej ilości czasu w ciągu dnia to możesz słuchać podcastów jak i audiobooków.

6. Finanse to nie wszystko

Pieniądze jak wiemy są bardzo dużą częścią naszego życia, poświęcamy im dużo czasu często pracując wiele godzin dziennie. Problem pojawia się gdy dominują i zaczynają wpływać na nasze postrzeganie i realizacje danego celu a my ich nie posiadamy. I tutaj pojawia się pewna refleksja czy rozpoczęcie danego wyzwania jest mocno powiązanie z pieniędzmi i czy musimy je posiadać?

Rozwiązań może być kilka, jednym z bardziej prze mnie najczęściej stosowanych to oszczędzanie którego uczymy się całe życie. Bez nawyków oszczędzania nie jesteśmy w stanie dużo zrobić jeśli żyjemy od wypłaty do wypłaty. Oszczędzanie wbrew pozorom jest dość proste, opisałem moje metody w tym artykule: Proste metody oszczędzania pieniędzy

Jeśli nasz cel jest już wyższych „lotów” takich jak własny biznes to możemy poszukać inwestora lub współpracownika. Dobrze jest przygotować plan i pomysł jak to przedstawić innym, taki plan potrafi zdziałać cuda. Nawet możemy sami zebrać pieniądze na stronach typu crowdfunding.

Polskie
Wspieram.to czy Polak potrafi

Zagraniczne
Indiegogo czy Kickstarter

Jak widzisz, rozwiązań z tych sytuacji jest kilka, ja opisałem swoje spostrzeżenia. Czas to pieniądz a więc poświęć odpowiednią ilość czasu by zdobyć wiedzę i pieniądze.

Podsumowanie

Wszystkie wymówki które wymieniłem w tym wpisie są moimi spostrzeżeniami, spotykam się z nimi bardzo często. Wdrąż w życie porady najbardziej odpowiednie dla Ciebie a wymówki mogą stać się przeszłością. Może sam masz jakieś spostrzeżenia z którymi chcesz się podzielić, bardzo chętnie przeczytam je w komentarzu 🙂

Odpowiedz sobie na kilka pytań / zadaj sobie kilka pytań

  • Zadaj sobie kilka podstawowych pytań i szukaj na nie odpowiedzi bo jak to się mówi kto pyta nie błądzi.
  • Co mogę stracić robiąc nowe rzeczy?
  • Czego się boję przed rozpoczęciem nowego wyzwania?
  • Czy warto jest podejmować ryzyko? Czy coś stracę podejmując taką decyzję?
  • Czy osoby wokół mnie nie utrudniają moich działań? jeśli tak to warto jest ograniczyć kontakt lub porozmawiać o tym?
  • Czy to co chcę zrobić jest dla mnie w jakikolwiek sposób interesujące?
  • Jaka ilość pieniędzy jest mi potrzebna do realizacji celu i skąd te pieniądze wezmę?
  • Z jakich źródeł będę czerpał odpowiednią wiedzę?
1 Response
  1. Bardzo trafne spostrzeżenia, również na większość wymówek miałem okazję przeszłości natknąć się. Myślę, że najważniejsze jest robić w życiu to co uwielbia się najbardziej oraz walczyć o swoje marzenia czy cele. Lepiej spróbować i niekoniecznie, ale w najgorszym wypadku odnieść jakąkolwiek porażkę niż żałować, że kompletnie nic się nie zrobiło w danym kierunku. Wszystko po to, by przeżyć danym nam czas jak najlepiej i czuć się spełnionym. Świetny wpis! 🙂

Leave a Reply